Pages

Disney Christmas Mickey Mouse Ears Food Art Lunch for the Holidays!

Monday, November 27, 2023

 Disney Christmas Mickey Mouse Ears Food Art Lunch for the Holidays!

Disneyland and Disney World during the holidays are nothing short of magical! The next best thing though is making some fun food art for your Disney-loving kids' lunches. This Mickey Mouse lunch is so easy to make, especially if you have a Mickey cutter. 

The Mickey Mouse Ears cutter can easily be found online, such as places like Amazon. You can use it on bread, cheese, and meat like I did with this lunch. Also, note that you should be able to find the red and green Christmas tortilla chips at many different grocery stores during this time of year. Otherwise, just follow my directions below to make this Christmas-themed Disney lunch recipe to send with your kids to school. 

Disney Christmas Mickey Mouse Ears Food Art Lunch for the Holidays!

Ingredients: Whole wheat bread, green spinach wrap tortilla, sliced cheese, sliced meat, black icing or cream cheese, M&M's minis, red and green tortilla chips. strawberries, holiday-themed candy cupcake toppers, strawberries, raisins, Babybel cheese, fruit leather, dried mango.

Directions:

1. Use the Mickey Mouse cutter on the bread, cheese, meat, and tortilla. Assemble into a sandwich with the tortilla on top. Place in main compartment of lunchbox and surround with tortilla chips.

2. Use black icing or cream cheese in a frosting bag on top of the tortilla to make Christmas light wires. Press M&M minis into the icing/cream cheese to finish the Christmas lights. 

Disney Christmas Mickey Mouse Ears Food Art Lunch for the Holidays!

3. Place sliced strawberries into one side compartment. Put candy cupcake toppers on top. 

Disney Christmas Mickey Mouse Ears Food Art Lunch for the Holidays!

4. Cut fruit leather into a strip and dried mango into a square. Place on top of a red Babybel cheese. Drop raisins in second side compartment and put the Babybel on top. 

Pin this Disney Lunch to Pinterest!

20 comments:

 1. Join us to learn about the spa in queens ethics, whose main motto is as follows: "Whatever the weather, we're here to make sure you look perfect, iron out any imperfections and create the best body you can imagine."

  ReplyDelete
 2. Cepli Dosya İmalatı https://www.ceplidosya.com.tr/

  ReplyDelete
 3. Celebrate the holidays with a fun Disney Christmas Mickey Mouse Ears Food Art Lunch. Enjoy tasty treats and festive designs, making your holiday meals extra special and full of joy!

  ReplyDelete
 4. Get ready for a magical holiday feast with Disney Christmas Mickey Mouse ears food art lunch! Celebrate the festive season with a touch of Disney magic as you indulge in delightful and whimsical creations that bring the joy of Mickey Mouse to your holiday table. From enchanting snacks to delectable meals, elevate your holiday dining experience with a dash of Disney charm. Make this Christmas unforgettable with the perfect blend of festive cheer and iconic Disney flair.

  ReplyDelete
 5. Use a Mickey Mouse-shaped sandwich cutter to create festive sandwiches. Choose holiday-inspired fillings such as turkey Watermelon Game and cranberry sauce, ham and cheese, or even a classic peanut butter and jelly. Arrange them on a plate to form a cheerful Mickey Mouse icon.

  ReplyDelete
 6. Utilizing resources significantly aids in homework challenges. Excited to discover more effective methods from fellow students. Find a lot on LinkedIn.

  ReplyDelete
 7. Hayalinizdeki evi bulmak ve sıcak bir yaşam başlatmak için hazır mısınız? Şimdi, sakinliğiyle ünlü Urla'da, hayallerinizi gerçeğe dönüştürecek bir satılık villa fırsatı sizi bekliyor!

  Konum: Urla'nın Kalbinde

  Bu muazzam villa, Urla'nın seçkin bir bölgesinde konumlanmıştır. Denize sadece birkaç adım uzaklıkta, muhteşem manzarasıyla sizi büyüleyecek. Urla'nın huzurlu atmosferinde, doğanın içinde ama şehre de oldukça yakın bir yaşam sizi bekliyor.

  ReplyDelete
 8. Very cool article, I can say that you always keep the best level of quality. Compared to all the other food blogs out there, yours is the best. Also, I really like the content I get from Depositphotos blog, they do something incredible. If you look at their specialization, it's something I've never seen before. Because few people can boast of such a quality of writing about photos, editing them, etc. So, I want to pay tribute to you for what you do, because you are the only ones who read this from me.

  ReplyDelete
 9. Moda dünyasının vazgeçilmez parçalarından biri olan bralet, son yıllarda birçok kadının gardırobunda önemli bir yer edinmiştir. Bu şık ve rahat parça, hem günlük kullanım hem de özel günlerde kombinlerin vazgeçilmez bir tamamlayıcısı olabilir. Ancak, bir bralet seçerken doğru bedeni bulmak ve stilinize uygun bir şekilde giymek önemlidir.

  ReplyDelete
 10. İnternet dünyasında öne çıkmak ve rekabet avantajı elde etmek istiyorsanız, SEO backlink paketleri işletmeniz için kritik bir rol oynayabilir. Web sitenizin otoritesini artırmak ve organik arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak için özel olarak tasarlanan SEO backlink paketlerimizle tanışın. Sektördeki uzman ekibimiz, web sitenize kaliteli ve doğal bağlantılar sağlayarak hedef kitlenizin sizi daha rahat bulmasını sağlar. İnternet varlığınızı güçlendirmek ve potansiyel müşterilerinize daha etkili bir şekilde ulaşmak için bugün SEO backlink paketimizi edinin.

  ReplyDelete
 11. Les installations de plomberie ont beaucoup évolué ces vingt dernières années : les matériaux, les normes, les installations, l’encastrement de la tuyauterie. Les artisans AD Plombier sont à la fois expérimentés et formés en continu aux dernières techniques de la profession.

  ReplyDelete
 12. İlk başlık olan "İkinci El Eşya Alan Yerler," ekonomik olanakları genişletme ve kaliteli ürünlere uygun fiyatlarla sahip olma fırsatını sunar. Bu yerler genellikle bireylerin kullanmadıkları eşyalarını satma veya ihtiyaçları doğrultusunda uygun fiyatlarla satın alma şansı tanır. Hem alıcı hem de satıcı için kazan-kazan bir durum yaratır.

  Özellikle "İkinci El Eşya Alanlar" başlığı, kişisel eşyalarını elden çıkarmak isteyenlerin dikkatini çeker. Bu kişiler, kullanmadıkları eşyalarını satarak evlerini düzenleyebilir ve aynı zamanda ek gelir elde edebilirler. Aynı zamanda, başkalarının ihtiyacına uygun fiyatlarla çözüm bulmalarına yardımcı olurlar.

  ReplyDelete
 13. For sure, Many parents will do this for their kids. cash 4 cars lynn ma

  ReplyDelete
 14. When it comes to your commercial plumbing needs in Houston, you need a reliable and experienced partner to keep your business running smoothly. Our Houston commercial plumbing services offer prompt and professional solutions tailored to your specific requirements. From routine maintenance and repairs to complex installations and upgrades, our team of skilled plumbers is equipped to handle it all.

  We understand the importance of minimizing downtime and ensuring the integrity of your plumbing system, so you can trust us to deliver efficient and effective services every time. Contact us today for all your commercial plumbing needs in Houston.

  ReplyDelete
 15. Günümüzde, insanlar giderek daha fazla sürdürülebilir ve minimal bir yaşam tarzını tercih ediyorlar. Bu eğilim, geleneksel konut modellerine alternatif arayışları da beraberinde getiriyor. "Tiny House" olarak bilinen küçük evler ve "Yaşam Bahçeleri", doğaya uyumlu bir yaşam biçimini teşvik eden önemli unsurlardır. Ancak bu unsurlar, uygun bir arazi parçası olmadan tam potansiyellerine ulaşamazlar. İşte Tiny House arsaları ve yaşam bahçelerinin bir araya gelmesinin gücüne dair bir bakış.

  ReplyDelete
 16. We’re in the business of improvement. In addition to giving you the best tummy tuck, we always perform safe BBLs because we only perform ultrasound-assisted BBLs. Add 360 liposuction to complete the package. Your happiness is our happiness and your safety is our priority.

  ReplyDelete
 17. Afyon haber: Afyon Kent Haber sitesi, Afyon ilindeki en güncel haberlere erişebileceğiniz güvenilir bir kaynaktır.

  ReplyDelete
 18. Wonderful lunch box ideas for kids. Thank you for sharing.

  ReplyDelete
 19. Wolves Böcek İlaçlama, tahta kurusu problemi yaşayan bireyler ve işletmeler için profesyonel çözümler sunar. Geniş tecrübesi ve uzman kadrosu ile haşere kontrolünde güvenilir bir isim olan Wolves, müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutar.

  ReplyDelete
 20. Mickey Mouse and Minnie Mouse delight visitors at Township Park with their charming presence. To ensure your skin looks bright and radiant for photos with them, use Fute Skin Brightening Cream. It provides a glowing complexion, perfect for capturing memorable moments at the park.

  ReplyDelete

 
site design by Design Chicky (© copyright 2015)